2017. április 2., vasárnap

Csodaszép Magyarország 243. Vöröstó

Kálvária Kápolna, Vöröstó


Vöröstó

Békebeli hangulat

A Balaton-felvidéken, Nagyvázsonytól délkeletre fekvő település a Kinizsi várhoz legközelebb épült község:  Vöröstó.
Nevét régi oklevelekben  sokféleképpen írták:
Szerepel Verestou (1284), Vórós Tho  (1588), Felverestó, Veristó, Werestohn, Werestho, Werewtho, Verestó és végül  Vöröstó elnevezéssel.
Nevéről ítélve hiába keresnénk közelében vöröstavat, nem akadunk ilyenre, csupán Nagyvázsonytól északra ismeretes a Vízvöröstó megnevezés, ami a talaj minőségére vonatkozik.
A falu a török hódoltság alatt elnéptelenedett, 1671-ben már csak mint pusztát említették. Egykori lakói a közeli Vanyolára költöztek.
Szeplőtelen fogantatás templom

1652-ben a környező településekkel együtt a Zichy család kapta meg Vöröstót adományként.
1714-ben a faluba szlovák családokat telepített, azok azonban egy éven belül megszöktek innen.
1722-ben Honbachból származó németeket telepített Vöröstóra, akik borkereskedelmük révén felvirágoztatták.
A faluban álomszép, felújított parasztházak sorakoznak végig az út mentén.
Ezek homlokzatán gyakran német nevekkel találkozhatunk.
Mindez jól mutatja, hogy a századok viharaiban a tatár, a török, később a labanc által tépázott ország kisebb falvaiban a lakosság elűzése vagy elpusztítása miatt egy-egy vidékre gyakran telepítettek idegen ajkú lakosságot.
Így kerülhettek ide német parasztok is, akiknek egykori házai ma a vidék nevezetességei.
Nevezetessége még: a  Kálvária-kápolna.

Vöröstói utcarészlet

 Az eredetileg szent Kozma és Damján tiszteletére szentelt templomot már 1121-ben említik,
 s 1550-ben még fennáll. Nagy a valószínűsége annak, hogy mivel fából készült, a törökök felégették. Ezt a templomot az új telepesek 1746-ban renoválták. A jelenlegi templom alapkövét 1825. március 14.-én rakták le. 108 ember ásta ki a templom alapjait. 349 ember fát vágott és mindent saját kezűleg készítettek elő. Az építkezést 1825. április 5-én kezdték el. Nem volt ugyan még befejezve, de az első misét már november 1-én megtartották, innen ered a jelenlegi búcsúünneplés. A téglákat a faluban, a temető mögött égették, az építést a falu lakói végezték. Ebben az időben még több mint 400-an lakták, s a kisgyerekeket kivéve szinte mindenki dolgozott a templom építésén. Az összes költség 90.000 Ft volt. A mai is látható oltárképet – Szűz Mária Szeplőtelen Fogantatása – Zichy-Ferraris Ferdinánd kegyuraság felesége gróf Széchenyi Zsófia festette Bécsben, így a templom védőszentje ez újabbira változott, a búcsúünneplés azonban Mindenszentek maradt. Az orgonát 1833-ban készítette Fischer János keszthelyi orgona építő, ára 1450 Ft. A templomot 1826 augusztus 15.-én szentelte fel Padányi Biró Márton veszprémi püspök.

 
Bruderhaus Szállás

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése