2019. július 19., péntek

REJTÉLYES ESETEK 29. Kasszandra

Kasszandra




















Nem állítom, hogy Kasszandra története a jelenlegi politikusok választási ígéretei  miatt jutott eszembe, de utólag akár így is lehetne!
Kasszandra Priamosz és Hekabé, a trójai királyi pár leánya,( Hektór és Parisz húga),
hívták Alexandrának is.
A legszebb trójai hercegnő volt a görög mitológiában.
Kasszandra neve a megvetett jóslatok révén fogalommá vált.
Szépsége olyan vakító volt, hogy fénye elérte az Olümposzt is.
Így történt, hogy Apollón isten szemet vetett a halandó szépségre, és el akarta csábítani a hercegnőt.
Kasszandra szerelméért cserébe azt kérte az istentől, hogy ajándékozza neki a jóslás képességét.  Apollón fel is ruházta a jövőbelátás képességével a leányt, azonban miután ezt megkapta, Kasszandra elutasította Apollón szerelmét.
A feldühített isten büntetésül azt rótta ki a hercegnőre, hogy jóslataiban soha ne higgyen senki, és emiatt szenvedjen egész életében.     



Kasszandra

És valóban így történt.
Jósigéit önkívületben, az istenségtől megszállva nyilvánította ki, az orákulumok módjára.
A szép hercegnő mindent előre meglátott, mégsem hitt szavaiban senki.
S valóban, ~ hiába jövendölte meg az ismeretlenségből előkerült Pariszról, amikor még kilétét sem tudta, hogy Trója vesztét okozza majd, hiába óvta honfitársait attól, hogy az általa Trójába hozott Helenét visszatartsák.
A trójai háborúban sokszor tudtak volna szavai segíteni hazájának, de sosem hallgattak rájuk. Így a háború végén, amikor az ajándék falovat begördítették Trója falai mögé, ő azt tanácsolta, hogy égessék el azt, mert pusztulást hoz a városra.
Bolondnak nevezték, és ünnepelték a győzelmet. Azon az éjszakán Tróját feldúlták az akháj seregek.
Kasszandra Athéné szentélyébe menekült, de Aiasz megtalálta, és megerőszakolta a hercegnőt. Ezután a sereg vezérének, Agamemnónnak adta át a leányt hadizsákmányként.
A nagy király hazavitte magával Kasszandrát, aki a hajóúton többször is próbálta figyelmeztetni urát, hogy otthonában meg fogják gyilkolni, mégsem hitt neki senki.

Ajax és Kasszandra

Így aztán miután kikötött a hajó Mükénében, és Agamemnón a palotában járt, Klütaimnésztra és Aigiszthosz meggyilkolták a nagy királyt és vele együtt Kasszandrát is.
Aiszkhülosz Agamemnón című tragédiájában Kasszandra nemcsak urának halálát, hanem önmagának és Agamemnóntól született két gyermekének közeli végét is megjósolja. Euripidész Trójai nők című tragédiájában, amikor Agamemnón elé hurcolják, önkívületben jövendöli meg ő és más görög vezérek szörnyű végét.
Megemlítem a híres Cassandra levelet, amely a mitológiai királylány után kapta a nevét:
A Cassandra-levél   Kossuth Lajosnak Deák Ferenchez írott nyílt levele, amellyel az 1848–49-es forradalom és szabadságharc leverése óta emigrációban élő Kossuth az 1867-ben megszületett kiegyezésről mond (elutasító) véleményt. A Párizsból küldött nyílt levél Cassandra görög mitológiai királylányra utal, kinek jóslatait figyelmen kívül hagyták. A levél, bár nagy hatást gyakorolt a korabeli közvéleményre, nem tudta megakadályozni az Osztrák–Magyar Monarchia létrejöttét. 





Kasszandra levél

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése